Pri predmetu radio sva raziskovali radio s statusom posebnega pomena – regionalni in lokalni radio.
Avtorici: Ajda Cedilnik in Satin Papež
Smer in letnik študija: 3. letnik – Tržno komuniciranje in odnosi z javnostmi, 2018/2019
Glasbeni in zvočni viri: FMA – Free Music Archive (freemusicarchive.org/), Sound Jay (www.soundjay.com/misc-sounds.html), Sound Bible (soundbible.com/)
RADIO S STATUSOM POSEBNEGA POMENA: REGIONALNI RADIO
Poznamo štiri različne tipe radiov s statusom posebnega pomena, mednje štejemo lokalne, regionalne, študentske in nepridobitne radijske programe.
Trenutno imamo v Sloveniji 8 regionalnih radijskih postaj, ki imajo status radia s posebnim pomenom. To so Koroški Radio, Radio Aktual Kum, Radio Celje, Radoi Kranj, Radio Murski val, Radio Ptuj, Radio Slovenske gorice in Radio Štajerski val (AKOS, 2014b). Regionalni radii težijo k temu, da svojim poslušalcem omogočijo hitro in točno obveščanje o lokalnih in regionalnih zadevah. Prav tako je zelo pomembno, da je v dnevnem radijskem programu zagotovljeno objektivno in nepristransko obveščanje prebivalcev regionalne skupnosti ter uravnoteženo predstavljanje različnih mnenj in stališč o političnih, kulturnih, verskih, gospodarskih in drugih vprašanjih, pomembnih za njihovo življenje in delo. Za razvijanje in sofinanciranje vsebin takšne vrste radia je poskrbljeno v okviru proračunskih sredstev za medije. Na splošno imajo ti določene prednosti tudi na javnih razpisih za dodelitev radijskih frekvenc za opravljanje tako imenovane radiodifuzije (AKOS, 2014a). Radijski program regionalnih radiev je zelo pester, saj vsebuje dnevnoinformativne oddaje, poročila, radijske dnevnike, razvrščanje prispevkov,, pestrost, napovedi prispevkov in ponavljanje radijskih informacij (Ivančič, 2012, str. 103).
Lokalni radijski programi so tisti, ki pokrivajo območja, na katerih živi največ 10 odstotkov prebivalcev Republike Slovenije, regionalni programi pa so namenjeni prebivalcem območja, na katerem živi od 10 do 50 odstotkov prebivalcev Republike Slovenije. Pogoj za pridobitev statusa regionalnega radijskega programa posebnega pomena je, da predvajajo najmanj 30 odstotkov regionalnih programskih vsebin lastne produkcije, in sicer med 6. in 20. uro. Minimalni čas oddajanja radijskega programa znaša 5 ur dnevno in se mora predvajati vsak dan (AKOS, 2014a).
Po mnenju dolgoletne urednice Radia Krke, Renate Mikec tudi lokalni in regionalni radii, ki sicer nimajo statusa posebnega pomena, težijo k aktualnosti lokalnih in regionalnih novic. Novinarji namreč pripravijo novice, ki temeljijo na aktualnosti, objektivnosti in kritičnosti (Mikec, osebni intervju, 2018).
Viri in literatura
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije. [AKOS]. (2014a). Pravilnik o programih posebnega pomena. Ljubljana: Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije. Dostopno prek https://www.akos-rs.si/programi-posebnega-pomena
Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije. [AKOS]. (2014b). RA in TV programi. Ljubljana: Agencija za komunikacijska omrežja in storitve Republike Slovenije. Dostopno prek https://www.akos-rs.si/ra-in-tv-programi?search=search&page=1&vrsta_postaje=ra&imetnik=-1&program_ra=-1&stDovoljenje_ra=-1&status_ra=-1&program_tv=-1&stDovoljenje_tv=-1&status_tv=-1&storitev_avms=-1
Ivančič, M. (2012). Radio kot Radio Koper. Koper: samozaložba, 2012.
Mikec, R., osebni intervju, Dolenjske Toplice: 17. november 2018.